Траектот со кој патуваше Топи пристигна во Драч

Од:

Траектот со кој патуваше албанскиот претседател Бамир Топи од Италија во Албанија поради хаварија на системот на филтрите, пристигана во средата доцна навечер во Драчкото пристаниште со задоцнување од 10 часа.

Капетанот на Пристаништето во Драч Исни Аручи изјави дека бродот бил на отворено небо цели 10 часа, поради хаваријата на системот за филтрирање што се случила поради слабиот квалитет на нафтата која ја користел бродот „Адриатик 1″ а која ја набавил во Италјанското пристаниште Бари.

Аручи воедно изјави дека траектот „Адриатик 1″ имал проблеми во 20:00 часот и при пристигнувањето каде бил помогнат од два други брода за да влезе во пристаништето.

Медиумите во Албанија јавија дека претседателот Бамир Топи, кој во Италаија присуствуваше на Состанокот ,,Италија и соседите” по случувањето на хаваријата ја одбил италјанската понуда тој да биде пренесен со посебен авион од Италаија во Албанија.

Топи нагласил дека останува со патниците во Бродот. Инаку во Траектот имало 250 патници и 45 возила.

Би можело да ве интересира

Работник од Албанија падна од објект во изградба во Чаир и загина

Пали Колефски реизбран за градоначалник на Пустец

Горан Наумовски

Земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Македонија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Убиен вработен при напад на телевизија „Топ канал“ во Тирана: Напаѓачите го запалиле возилото со кое избегале

Ана Ололовска

Српски планинар се повреди во Албанија, со хеликоптер е пренесен во болница

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Албанија