Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Паника вo Солун поради токсични банани

А1он
Токсични банани предизвикаа вознемиреност меѓу жителите на Солун, откако властите утврдиле дека на пазарите во градот трговците ги прскале бананите со забранети пестициди за побрзо да созреат,
Видео Регион

ВИДЕО: Бугарската полиција ја разби блокадата пред Парламентот

А1он
Бугарската полиција рано изутринава ја разби блокадата пред зградата на Парламентот, која ја поставија демонстрантите и безбедно изнесе повеќе од 100 блокирани, меѓу кои тројца
Регион

Градоначалникот на Атина забрани хуманитарна акција на „Златна зора“

А1он
Градските власти во Атина и забранија на крајодесничарската партија „Златна зора“ да одржи денеска хуманитарна акција, со образложение дека таа „прокламира расизам и ксенофобија“. Градоначалникот на Атина
Регион

Штрајк на грчките лекари

А1он
Вработените во државните болници во Грција денеска стапуваат во 24-часовен штрајк на повик на синдикатите, како знак на протест против реформите во здравствениот сектор. Поради штрајкот здравствените
Видео Регион

ВИДЕО: Драма пред бугарското собрание

А1он
Вечерва дојде до судири на демонстрантите и полицијата во Софија, при што неколкумина се повредени. Демонстрантите го блокираа бугарскиот парламент и во 20 часот  не
Регион

Лидерот на турската опозиција го обвини премиерот Ердоган за затворањето новинари

А1он
Лидерот на главната опозициска Народнорепубликанска партија во Турција, Кемал Калачдароглу, го обвини премиерот Реџеп Таип Ердоган дека ги принудил турските медиуми на самоцензура, откако новинарските