Економија

Економија – Вести – Македонија – Свет – Балкан | А1он

Економија

Груевски: „Ванхол“ почнува да гради фабрика во Македонија

А1он
Белгиската компанија за производство на автобуси „Ванхол“ ја почнува практичната реализација на најавената инвестиција во Македонија. Премиерот Никола Груевски денеска најави дека до крајот на
Економија

Јункер: Грција не ја спроведе програмата договорена со меѓународните кредитори

А1он
Грција не ја спроведе програмата договорена со меѓународните кредитори од Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, изјави претседателот на Еврогрупата Жан-Клод Јункер
Економија

Планот за укинување на 8.000 работни места е „неприфатлив“ за Франсоа Оланд

А1он
Францускиот претседател Франсоа Оланд на денот на националниот празник на неговата земја вети дека државата ќе интервенира за да го спречи спроведувањето на планот на
Економија

Дрекслер Мајер ќе отвори 4.000 работни места во Македонија

А1он
Германската компанија Дрекслер Мајер во понеделник со Владата ќе го потпише договорот за почнување со реализација на инвестицијата во Република Македонија вредна 30 милиони евра.
Економија

Италија има повеќе причини да ја напушти еврозоната од Грција

А1он
Италија и Ирска имаат повеќе причини да ја напуштат еврозоната од Грција, а Германија веројатно има ограничен простор за маневрирање, со цел да спречи напуштање