komora

Економија

Над 2.500 земјоделски и прехранбени производи се очекува да поевтинат со новиот закон за нефер трговски практики

Орце Костов
Листата на производи која произлегува од Законот за нефер трговски практики е веќе подготвена, има над 2.500 земјоделски и прехранбени производи и е доставена до
Економија

Комора на геодетски друштва: Новиот тарифник е пресметка на директорот со приватните компании

Орце Костов
Агенцијата за катастар на недвижности ги покачила цените на своја рака без да го земе мислењето на Комората на трговски друштва за геодетски работи, а
Економија

Бранко Азески бара функционерите да штедат: Службените возила за викенд ви се по нивите и по швалерај

Орце Костов
Да се подигне на највисоко ниво одговорноста на функционерите и административците, да се укинат управните одбори во институциите кои ги има вкупно 1 320 со
Македонија

Комора на приватно здравство: Висината на капитацискиот бод да се одредува според методологија

А1он
Комората на приватно здравство при Сојузот на стопански комори на Македонија истакнува поддршка на протестот на матичните лекари и на Здружението на приватни лекари, како
Економија

Годишно изборно собрание на Македонско-бугарската стопанска комора

А1он
Македонско-бугарската стопанска комора денеска ќе го одржи Годишното изборно собрание на кое треба да се конституираат работните тела и да се назначи нов претседател. Единствен
Економија

Членките на ЦЕФТА да користат арбитража за решавање на споровите

А1он
Земјите членки на ЦЕФТА да ги решаваат споровите по пат на арбитража зашто овој начин е многу побрз, поефикасен и поекономичен од судскиот, порачуваат експертите.
Економија

Стопанска комора: Преку учество во европски конзорциуми до повеќе пари од ЕУ

А1он
Домашните компании да го сменат пристапот за повлекување што повеќе средства од ЕУ фондовите преку учество во европски конзорциуми и истражувачки центри, сугерира Стопанската комора
Економија

Стопанска комора: Позитивен тренд во текстилната индустрија

А1он
Се подобруваат состојбите во текстилната индустрија, соопшти денеска Стопанската комора на Македонија. Извозот е зголемен за осум отсто и во првите шест месеци достигна 337
Економија

Михаил Кирков избран за претседател на Трговската комора при ССК

А1он
Михаил Кирков од компанијата „Мај принт“ е новиот претседател на Трговската комора при Сојузот на стопански комори (ССК), одлучија членовите на редовното годишно Собрание. Кирков
Економија

Годишно собрание на Македонско – бугарската стопанска комора

А1он
Македонско-Бугарската стопанска комора денеска во Скопје ќе одржи годишно собрание. Познати бизнисмени и директори на корпорации од двете земји, во наредниот период, стои во соопштението