Македонија

Екс-министерот Пешевски се жали за одлуката за притвор

Виктор Јованов
До Апелациониот суд попладнево стигнале првите две жалби за притворот на екс-вицепремиерот во претходната влада, Владимир Пешевски, и тоа една жалба од него, а другата
Македонија

Поранешната директорка на УЈП наместо на работа, се шета со Груевски низ Прилеп

Виктор Јованов
Поранешната директорка на УЈП, Анастасија Илиевска, моментно вработена во УЈП како самостоен државен советник за услуги во регионалната дирекција Прилеп, денеска во период на работно
Економија

Лукаревска: Голема даночна реформа во повеќе сектори на УЈП

Виктор Јованов
В.Д. директорката на УЈП Сања Лукаревска, најави голема даночна реформа во повеќе сектори. Целта на реформите е поедноставување на процедурите за плаќањето и пријавувањето на
Македонија

Напаѓачот на Села нападнат во Шутка

Виктор Јованов
При излегување од посета и разминување во ходникот, Албанец притвореник, чиј идентитет од затворот не го откриваат, го удрил во глава Кире Георгиевски, напаѓачот на
Македонија

СЈО ќе бара јавна седница на Апелација за притворот на Грујевски

Виктор Јованов
Специјалното јавно обвинителство ќе бара на јавна седница да се разгледува нивната жалба на одлуката да му се одреди мерка на претпазливост, а не притвор,
Македонија

Сведокот за „Маѓар телеком“ не се појави, судењето одложено

Виктор Јованов
Главната расправа за „Маѓар телеком“ каде се обвинети поранешни директори на компанијата во Македонија, е одложен за 17 октомври. На денешното рочиште не се појави
Македонија

Одложено судењето за Диво Насење

Виктор Јованов
Судењето за Диво Насеље одложено за 20 јули. Адвокатот Насер Рауфи како причина за одлагањето на рочиштето ја наведе неподготвеноста на Обвинителството, тој пред новинарите
Македонија

Жителите на Горно Оризари се уште без вода, повторно го блокираа локалниот пат

Виктор Јованов
Жителите на Горно Оризари во знак на револт и денеска го блокираа локалниот пат. Причина за протестот е нефункционалноста на водоводниот систем, односно, околу 2000
Македонија

Ахмети: Пред да продолжат разговорите со Грција, Македонија во НАТО под привремената референца

Виктор Јованов
Главни приоритети на новата коалициска влада на Македонија се решавање на долготрајниот спор со Грција за името и приклучувањето на земјата во НАТО под референцата