Свет

Палестинците собориле израелски Ф-16, пилотите заробени

А1он
Палестинската воена организација Хамас објави дека соборила израелски борбен авион Ф-16 и дека ги заробила двајцата пилоти.  Попладнево, израелската телевизија пренесе дека над секторот Газа
Свет

„Железната купола“ пресретна ракета испукана кон Тел Авив

А1он
Ракетниот штит „железна купола“ кој беше изутринава поставен од израелската  војска успешно пресретна две ракети од иранско производство кои требаше да паднат на тел Авив.
Регион

Со ролни тоалетна хартија кон седиштето на ЕУ во Белград

А1он
Пред седипштето на Делегацијата на Европската Унија во Србија има протести поради ослободителnата пресуда на Хашкиот Трибунал за двајцата хрвaтски генерали. Протестите ги организира движењето
Регион

Готовина го подели Трибуналот: Пресудата е спротивна на правдата

А1он
Членот на жалбениот совет на Хашкиот тривунал Фаусто Покар оцени дека ослободителната пресуда за генералот Анте Готовина е „спротивна на било какво чувство за правда“.
Свет

Израел одобри мобилизација на 75.000 резервисти

А1он
Израелската влада одобри мобилизација на 75.000 воени резервисти во рамки на операцијата против оружените палестински групи во Појасот Газа, јави израелската телевизија. Одлуката е донесена
Регион

Дел Понте: Јасно е дека Готовина требаше да биде осуден

А1он
„Многу сум изненадена“, изјави поранешната главна обвинителка на Хашкиoт Трибунал Карла дел Понте. Таа тврди дека постоеле докази за Анте Готовина да биде осуден. „Не
Регион

Српската влада соработката со Хаг ја сведува на техничко ниво

А1он
Владата на Србија ги тргна од дневен ред сите точки кои се однесуваат на достава на документација на Хашкиот трибунал. Одлуката следуваше веднаш по ослободувањето
Македонија

Петрески за аеродромот на вода: И ова е една од лудите идеи

А1он
Советот на општина Охрид наредната недела ќе одржи вонредна седница на која ќе се расправа за изградбата на аеродром во вода на Охридското езеро дознава
Македонија

МОС: Македонските партии со еден кандидат во Кичево

А1он
МОС-Македонски  Обединети Сили, упати апел до сите политички партии, организации и здруженија на следните локални избори во Кичево македонскиот блок да излезе со еден кандидат