Спорт

Коу: Секоја допинг измама на ОИ во Токио ќе биде откриена

А1он
Претседателот на Меѓународната атлетска федерација Себастијан Коу рече дека тестирањата за допинг се подобрени и предупреди оти на Олимписките игри во Токио ќе биде откриен
Свет

Канада дозволи употреба и на вакцината на „Модерна“

А1он
Канада денеска издаде дозвола за употреба на вакцината која ја разви компанијата „Модерна“, соопшти Министерството за здравство. Издавањето дозвола ќе овозможи испорака на околу 168.000
Регион

ВИДЕО: Комплетно изгоре мигрантски камп во близина на Бихаќ

А1он
Пожарот во мигрантскиот камп Липа, во близина на Бихаќ е ставен под контрола, но целата инфраструктура е уништена или оштетена, објави шефот на мисијата на
Свет

Европските држави ги прекинуваат врските со Велика Британија поради новиот тип на коронавирус

А1он
Франција и Австрија од вечерва ја дополнуваат листата земји кои ги затворија транспортните врски со Велика Британија поради стравот од новиот вид на коронавирусот. Австриското
Македонија

Скопје загуби уште осум жители поради Ковид-19, 34-годишно лице е најмладиот починат

А1он
Речиси двојно повеќе оздравени во однос на новозоболени регистираат денеска здравствените власти и во Скопје и во целата држава. Во главниот град денска има 132
Свет

Новиот вид на коронавирусот донесе 36.000 заболени во еден ден во Велика Британија

А1он
Во последните 24 часа во Велика Британија се регистрирани досега највисоки 35 928 нови случани на заболени со короанвирусот. Здравствените власти објаснуваат дека ова се
Свет

Преговорите меѓу ЕУ и Велика Британија се во клучна фаза

А1он
Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние, вели дека разговорите со Велика Британија за трговскиот договор по Брегзит се наоѓаат на клучната точка. „Во
Свет

Новиот тип на коронавирусот се појави во уште три држави

А1он
Новиот вид на коронавирусот кој првично беше регистриран во Велика Британија се појави и во Данска, Холандија и во Австралија. Вчера беше објавено дека новиот