Регион

Турција го зајакнува владиниот надзор над граѓанските групи

А1он
Турскиот Парламент синоќа усвои амандман на законот, со кој ќе се зајакне владиниот надзор врз групите на граѓанското општество, иако организациите за човекови права предупредуваа
Економија

Почнува исплатата на декемвриските пензии

А1он
Oд денеска 28.12.2020 година, (понеделник) почнува етапната исплата на декемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и
Свет

Пандемијата предизвика зголемена злоупотреба на деца

А1он
Бројот на случаи на злоупотреба на деца значително се зголеми за време на пандемијата покажуваат податоците кои ги објави европската полициска служба Европол. -Од почетокот
Македонија

(ВИДЕО) Царовска: Лажна вест беше дека се укинува предметот историја

А1он
Реформите во основното образование кое ги најави Министерството за образование и наука ја поделија јавноста. Коментарите главно се однесуваат на тоа што со изучување на
Култура

Големата театарска сцена во Битола од денес го носи името Благој Стефановски-Баге

А1он
Националната установа Народен театар-Битола донесе одлука според која од денес големата сцена во тој театар го носи името на Благој Стефановски-Баге кој неодамна почина во
Економија

ВМРО-ДПМНЕ бара итна владина седница за тутунот, предлага двојно зголемување на субвенциите

А1он
Итна владина седница за усвојување сет мерки кои ќе помогнат да се надмине проблемот со откупот на тутунот, бара пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и предлага