albanija koronavirus

Регион

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

А1он
Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на
Регион

ВИДЕО: Во Албанија приститигна нова пратка од 100 илјади дози кинески вакцини

А1он
На аеродромот во Тирана, попладнево пристигна пратка со 100 илјади дози кинески вакцини, со еден ден задоцнување, поради блокадата на аеродромот од страна на контролорите
Регион

Албанија доби 90 милиони евра од ЕУ за справување со пандемијата

А1он
Европската комисија, во името на ЕУ, денеска одвои 90 милиони евра за Албанија, во рамки на својата програма за макро-финансиска помош (МЈП), поврзана со Ковид-19.
Регион

ВИДЕО: Албанија почна масовна вакцинација на пунктови отворени на плоштадот „Скендербег“ во Тирана

А1он
Во Албанија денеска почна масовна вакцинација што се одвива на плоштадот „Скендербег“, за што во текот на ноќта беа поставени два големи шатора (тенди). Текот
Регион

Рама најави нов контингент вакцини за Албанија

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама денеска објави дека наскоро во земјата ќе пристигне нов контингент вакцини против коронавирусот. Рама ова го кажа за време на неговата
Регион

Состојбата со Ковид-19 е вон контрола, мора да се прават повеќе тестови, тврди албански епидемиолог

А1он
Познатиот албански епидемиолог Илир Алимехмети оценува дека состојбата со Ковид-19 во земјата е вон контрола, додавајќи дека заразени граѓани ги преполниле здравствените центри, болниците, а
Регион

Албанија утре ќе добие уште 15 илјади вакцини Фајзер

А1он
Албанското Министертво за здравство и социјална заштита информираше дека денеска вакцина против Ковид-19 примиле 1.028 лица, главно здравствени работници, како и постари лица од 80
Регион

Во Албанија од јануари Ковид-19 дијагностициран кај 700 деца, а кај неколку и кавасаки синдромот

А1он
Од почетокот на годинава, кога и почна трендот на раст на новозаразени со Ковид – 19, во Албанија опасниот вирус е дијагностициран кај 700 деца.
Регион

Мета: Состојбата со Ковид-19 оди кон национална катастрофа

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета ја обвини владата на премиерот Еди Рама во врска со преземените мерки против Ковид-19 и процесот на вакцинација нагласувајќи дека ситуацијата