albanija koronavirus

Регион

Повторно раст на новозаразени со Ковид-19 во Албанија, надлежните апелираат за имунизација

А1он
По повеќеневните пониски троцифрени бројки, во Албанија повторно е регистрирана висока бројка на новозаразени со Ковид-19. -Се зголемува бројот на нови случаи со Ковид-19 во
Регион

Албанија ги укина сите анти-ковид мерки

А1он
Од денеска, Албанија ги укина ограничувањата воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот. Според одлуката на Национален комитет за справување со пандемијата, донесена на
Регион

Плеврис: Не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и поширокиот регион

А1он
Засега не се покренува прашањето за рестриктивни мерки за Солун и околината, според министерот за здравство на Грција Танос Плеврис, кој заедно со алтернативната министерка
Регион

Во Црна Гора нови ковид мерки, приоритет вакцинацијата

А1он
Министерката за здравство на Црна Гора, Јелена Боровиниќ Бојовиќ изјави дека здравствените власти одлучиле да и дадат приоритет на имунизацијата, наместо полициски час на територијата
Регион

Во Албанија пристигнаа 100 илјади дози вакцини „Астра зенека“ донација од Грција

А1он
Во Институтот за јавно здравје во Тирана попладнево пристигнаа 100.000 дози вакцини „Астра зенека“, донација од Република Грција, соопшти министерката за здравство и социјална заштита,
Регион

Албанија не планира укинување на полицискиот час

А1он
И покрај стабилната епидемиолошка состојба со Ковид-19, албанскиот Комитетот на експерти за справување со пандемијата, не размислува за укинување на мерката за ограничено движење. Скендер
Регион

Албанија петти ден без починати од Ковид-19

А1он
По повеќедневните едноцифрени бројки кои се движеа од пет до девет новозаразени, во последното деноноќие во Албанија потврдени се само два нови случаи со Ковид-19,
Регион

Во Албанија првпат во едно деноноќие не е хоспитализиран ниту еден ковид пациент

А1он
За првпат во 14- месечната битка со Ковид-19 во Инфективната клиника во Тирана во последото деноноќие нема ново хоспитализирано лице заразено со опасниот вирус. –
Регион

Албанија доби речиси 50 илјади вакцини „Астра зенека“, вечерва очекува уште една пратка

А1он
Преку Ковакс механизмот во Албанија синоќа пристигнаа 40.800 дози вакцина од „Астра Зенека“. – Албанската Влада успеа да плати 1.140.000 дози вакцини преку Ковакс и
Регион

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

А1он
Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на