alibaba

Регион

ВИДЕО: Сопственикот на Алибаба пее партизанска песна во клуб во Белград

А1он
Кинескиот милијардер и основач на Алибаба, Џек Ма, реши да го проба познатиот ноќен живот во Белград. Милијардерот го „улови“ и престижниот клуб Лафајет, а
Економија

Кина казни технолошки гиганти за кршење антимонополски закони

А1он
Кинески технолошки гиганти, вклучувајќи ги Alibaba Group и Tencent Holdings, беа казнети денеска поради непријавени аквизиции. Компаниите немаат пријавено 43 аквизиции во последните осум години,
Свет

Казна од 2,8 милијарди долари за „Алибаба“ поради монополско работење

А1он
Кинескиот трговски гигант Алибаба е казнет со 2,8 милијарди долари поради монополска активност. Кинеските власти ја засилуваат контролата над технолошките компании, затоа што кинеското политичко
Свет

Фајненшл Тајмс: Сопственикот на Алибаба два месеца не е виден во јавност, откако ги критикуваше кинеските власти

А1он
Кинескиот милијардер и сопственик на „Алибаба“, Џек Ма не е појавен во јавност повеќе од два месеца, па медиумите шпекулираат дека „исчезнал“ откако во октомври
Економија

Нов рекорден промет на Алибаба од 56 милијарди долари на Денот на самци

А1он
Кинеската компанија „Алибаба“ постави нов рекорд во продажба на стоки преку Интернет во вредност од 56 милијарди американски долари за време на годинешниот празничен шопинг,
Свет

Пандемијата и донесе на компанијата Алибаба неочекуван голема профит

А1он
Приходите и профитот на кинеската компанија „Алибаба“ во четвртиот квартал од фискалната година, кој заврши во март, ги надминаа очекувањата бидејќи луѓето повеќе преминаа на
Свет

„Алибаба“ нуди кредит од речиси три милијарди долари за фирми погодени од коронавирусот

А1он
Холдинг групата “Алибаба” соопшти дека финансиската единица “Вест банк” ќе понуди кредит од 2,86 милијарди долари за компаниите во Кина кои се погодени од коронавирусот.
Економија

„Алибаба“ го заобиколува Балканот, отвора логистички центар во Белгија

А1он
Кинескиот гигант за е-трговија „Алибаба“ ќе отвори логистички центар во Белгија, со што е очевидна намерата да го заобиколи Балканот. Центарот ќе се наоѓа во