vevcani

Култура

Свечено отворање на „Црногорска соба “ во Вевчани

А1он
„Црногорската соба“ опремена со автентични експонати и предмети што го претставуваат идентитетот, културата и традицијата на Црна Гора денеска ќе биде отворена во ресторан „Виа
Македонија

Пендароски: Со евроатланските интеграции младите ќе останат во Македонија

А1он
Со евроатланска интеграција на Македонија младите ќе добијат поголема можност во својата држава и ќе се намали исселувањето во странство, им укажа денеска на вевчанци
Македонија

Филипче: Имаме одговорност да им оставиме на младите генерации европска држава

А1он
Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска беше во посета на општините Струга и Вевчани. За време на посетата Филипче ги посети своите колеги во здравствениот
Македонија

Струга и Вевчани ја парафираа Иницијативата за прогласување на планината Јабланица за национален парк

А1он
Градоначалниците на Струга и на Вевчани, Рамиз Мерко и Сашо Јанкоски, денеска во Струга ја потпишаа Иницијативата за заштита на планината Јабланица и нејзино прогласување
Култура

Карневалот во Вевчани – симбол на критичката култура

А1он
Денес заврши Вевчанскиот карневал, традиција постара од 14 векови која се изведува за време на верскиот празник Свети Василиј Велики односно Василица. Карневалските денови во
Македонија

Путин, Трамп и Меркел на карневалот во Вевчани

А1он
Претседателот на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, германската канцеларка Ангела Меркел и рускиот претседател Владимир Путин продефилираа денеска низ улиците на Вевчани, на
Култура

Вевчанскиот карневал ќе се одржува од 12-ти до 14 јануари

А1он
Од 12-ти до 14 јануари годинава, во Вевчани ќе се одржи традиционалниот Вевчански карневал. Како што најавија организаторите на денешната прес-конференција, следниот викенд Вевчани ќе