vevcani

Македонија

Колективна оставка на советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Општина Вевчани

А1он
Сите четворица претстаници на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Општина Вевчани денеска поднесоа колективна оставка на функцијата, во знак на протест, како што појаснија, против политиката
Македонија

Екс-градоначалникот на Вевчани од општината си ја собрал и фотелјата

А1он
Поранешниот градоначалник на општина Вевчани, Цветомир Угриноски при неговото заминување од општината со себе ја понел и фотелјата, објави новиот градоначалник, Сашо Јанкоски. Тој напиша
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Јас сум среќен што граѓаните се подготвени да го заштитат Вевчани и повторно сите да се гордееме

А1он
Локалната власт го валкаше лицето на славно Вевчани. Јас сум среќен што граѓаните се подготвени да си го заштитат Вевчани и повторно сите да се
Македонија

Груевски: Предвидуваме отворање нови 150 илјади работни места

А1он
Локалната самоуправа во Вевчани во изминатите четири години направила колку што никогаш во оваа општина не било направено, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на
Култура

Младите од Вевчани ги изучуваат тајните на традиционално изворно пеење

А1он
Во рамки на Фестивалот за народна култура „Пображење“ што се одржува во Вевчани како содржина е вметната и работилница за традиционално изворно пеење предводена од
Култура

Седмо издание на Фестивалот за народна култура „Пображење“ во Вевчани

А1он
Десетина културно-уметнички друштва и ансамбли на народни песни и игри учествуваат на Фестивалот на народна култура „Пображење“, што во организација на КУД „Дримкол“ од вечерва
Македонија

Евроамбасадорот Жбогар во посета на Струга и Вевчани

А1он
Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска ќе престојува во посета на општина Струга каде ќе се сретне со градоначалникот Мустафа Забзуни. Во Струга евроамбасадорот ќе отвори и
Култура

Промоција на вевчанското нематеријално културно наследство

А1он
Промоција на нематеријалното културно наследство на Вевчани, негово оптимално искористување во функција на развој на културниот туризам, зачувување на голем број специфични обреди, песни и
Култура

Со Василичарско оро и палење на маските завршува Вевчанскиот карневал

А1он
Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва Горна и Долна маала во центарот на Вевчани, попладне ќе заврши годинашниот Вевчански карневал