velosiped

Македонија

Повредени две деца на велосипед во Скопје – ги удрил со автомобил 20 годишник

Двајца малолетници се повредни кога возејќи се на велосипед во нив удрил 20 годишник со автомобил. „ На 29.05.2024 во 15.45 часот во СВР Скопје
Македонија

Автомобил удрил велосипедист и избегал од местото – велосипедистот е со тешки повреди

Автомобил удрил во велосипедист во Скопје и избегал од местото на несреќата. Велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди. „ На 27.05.2024 во 15.30 часот
Македонија

Велосипед удрил пешак на Партизанска – велосипедистката е со тешки повреди

Велосипед управуван од 21-годишна жена удрил во пешак на булеварот Партизански одреди. Со тешки телесни повреди се здобила велосипедистката. „ На 14.05.2024 во 08.50 часот
Свет

Истражување покажува: Производството на велосипеди го надмина производството на автомобили

А1он
Во светот би се испуштале речиси 700 милиони тони помалку штетни гасови секоја година – повеќе од годишните емисии на Канада – доколку сите возат
Македонија

Кумановка на велосипед била удрена од велосипедист, па завршила во болница

А1он
СВР Охрид информира дека велосипедистка од Куманово се здобила со тепшки телесни повреди откако се судрила со возач на велосипед на брегот на Охридското езеро,
Економија

Две третини од домаќинствата имаат автомобил, велосипед секое трето

А1он
Околу две третини од домаќинствата поседуваат патнички автомобил, додека велосипед околу една третина и мотор само 6,6 отсто. Телевизор во домот имаат 95 проценти од
Македонија

Велосипедист тешко повреден во сообраќајка на патниот правец Битола – Прилеп

Вчера попладне на патниот правец Битола – Прилеп Х.Д.(30) од Прилеп управувајќи патничко моторно возило “Хонда” со прилепски регистарски удрил во велосипед управуван од Р.П.(55)
Македонија

Град Скопје со поддршка на интернационалниот ден „Во зима со велосипед на работа“

А1он
Во рамки на многубројните активности за промоција и поддршка на користењето на велосипедот како алтернативно превозно средство, Градот Скопје дава поддршка и се приклучува на
Македонија

Пoднесени над 2.600 барања за субвенции за купување велосипед

А1он
Град Скопје соопшти дека до денеска пристигнале над 2.600 барања за добивање субвенции за купување велосипед на граѓаните што купиле нов велосипед и се пријавиле