talat dzaferi

Македонија

ВИДЕО: Вељаноски не ги дава собраниските печати

А1он
Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, својата работа ќе ја извршува од неговиот досегашен кабинет додека не дојде до официјално примопредавање. Иако се очекува да
Македонија

Димитриев и Груевски држат стража, Џафери да не влезе во претседателската канцеларија

А1он
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ стојат пред вратата на канцеларијата на претседателот на Собранието и не дозволуваат ново-избраниот спикер да влезе, неофицијално дознава А1он. Според информациите дел
Македонија

ФОТО: Емил Димитриев и Никола Груевски во Собранието, седница нема

А1он
Техничкиот премиер и пратеник Емил Димитриев, заедно со неговиот лидер Никола Груевски и уште неколку пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата пристигнаа во Собранието. Никој не
Македонија

(ВИДЕО) Џафери за ХРТ: Груевски е виновен за хаосот во Македонија

А1он
Талат Џафери во интервју за Хрватската радиот телевизија кажа дека тој е легален и легитимен претседател на македонскиот парламент имајќи во предвид дека таквата одлука
Македонија

(ВИДЕО) Џафери по средбата со Хојт Ји: Од утре ќе ја ставам во функција работата на Собранието

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери по средбата со заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, рече дека САД го
Македонија

Вељаноски не го признава Талат Џафери: Ќе закажам седница кога ќе биде поправена опремата

А1он
Трајко Вељаноски се огласи по хулиганскиот напад во Собранието и по два дена изрази жалење за истите. Во изјава за „Сител“, тој кажа дека МВР
Македонија

Хојт Ји доаѓа утре, ќе се сретне со Талат Џафери и Ѓорге Иванов

А1он
Заменик секретарот на американскиот стејт департмент, Хојт Брајан Ји во Македонија ќе дојде уште утре, наместо како што беше најавено само во понеделник. Хојт Ји
Македонија

ВИДЕО: Со свирежи Талат Џафери спречен да помине од демонстрантите на „За заедничка Македонија“

А1он
Пратеникот на ДУИ Талат Џафери денеска случајно се сретна и не успеа да ги избегне со своето возило демонстрантите од „За заедничка Македонија“ кои се
Македонија

Талат Џафери е кандидат за претседател на Собранието на парламентарното мнозинство

А1он
Портпаролот на ДУИ Бујар Османи потврди дека по внатрешните анализи, но и по консултациите со другите политички партии, било одлучено кандидатот на ДУИ, но и