Мицевски : Во последните 5 години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Од:

На денешната 77 седница на Собранието на Република Македонија, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски обракајќи му се на Талат Џафери кажа дека во последните 5 години Собранието е претворено во машина за гласање на криминалните зделки на Владата, и дека сето тоа е одобрено од Џафери.

dobivaj vesti na viber

Поминуваат закони во скратени постапки, се повикувате на европски знаменца, дозволувате да поминат одредени работи, рече Мицевски.

По архивите во Собранието сеуште стојат незатворени интерпелации за министри од предходниот мандат кои во меѓувреме смениле по 9 советнички места во Владата, а во Собранието сеуште не се разгледани.
Тоа што донесовме закон за службеници не ви дава право да се однесувате на начин како што се однесувавте таа вечер. Ние имаме дисциплински одредби, Собранието има можност тие луѓе да ги санкционира, меѓутоа таквиот начин на однесување ненаиде на извинување од ваша страна, туку повторно беа обвинети сите само тие кои што ја имаат одворноста, не одговараа за тоа. Затоа велам дека не може ако се направени прекршоци да нема извинување, истакна Мицевски, упатувајќи критики кон Џафери.

Со овие активности што ги превземате, а тоа спречување на опозицијата во дискусии и контрола, со злоупотребата на европското знаменце како вчера и завчера, со злоупотребата на скратените постапки, со злоупотребата на принципите на деловникот вие имате сторено огромна повреда на работењето на Собранието , од таа причина е поднесена интерпелацијата на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, рече Мицевски.

Би можело да ве интересира

Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме

Џафери: Матичните комисии не создале услови за предлог – законите да се најдат на собраниска седница

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Џафери кон Апасиев: Не мафтај со прст да не ти биде скршен тој прст

Францускиот предлог ќе се дискутира на пленарна седница, без комисии, но не се знае кога

Кристијан Ландов

Делегација на Бошњачкиот демократски сојуз на средба со Џафери по повод одбележувањето на геноцидот во Сребреница