(ВИДЕО) Џафери објави снимки од оштетувањата на Собранието: Хулиганството не е решение

Од:

Во објава на социјалните мрежи, претседателот на Парламентот, Талат Џафери го осуди насилството од вчеравечер кога протестите ескалираа и дел од демонстрантите влегоа во конфикт со полицијата откако флраа кон објектот на Собранието.

dobivaj vesti na viber

– Последиците од синоќешното дивеење пред Собранието. Признавам и поддржувам сечие право на протест, на искажување став. Постојано и силно осудувам хулиганство, насилство, поттикнување на омраза, зашто тие не се решение напиша Џафери.

Искршени прозорци и други оштетувања се гледаат на видеата што ги објави претседателот на Собранието.

Би можело да ве интересира

Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме

Џафери: Матичните комисии не создале услови за предлог – законите да се најдат на собраниска седница

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов