francuski predlog protest

Македонија

(ВИДЕО) Влезе во затвор пиштолџијата Кока кој пукаше на протестот кај Скендербег

Кристијан Ландов
Пиштолџијата Јусуф Енузи-Кока кој впери оружје кон толпа демонстранти на плоштадот „Скендербег“ во Скопје, сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шутка, за одлежување на
Македонија

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов
Донесени се уште две пресуди за протестите пред Собранието против францускиот предлог, овојпат за лица кои подготвиле молотов коктел и го фрлиле кон кордонот полицајци
Македонија

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов
Јусуф Енузи-Кока е осуден на четири месеци затвор за пукањето на плоштадот „Скендербег“, додека илјадници демонстранти маршираа кон Министерството за надворешни работи. Тој беше гонет
Македонија

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

А1он
Вчера од страна на Единица за насилен криминал – Одделение за крвни деликти при СВР Скопје лишен е од слобода 29-годишниот Р.А. од Скопје, извести
Македонија

Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

А1он
Покрај петте лица што денеска беа приведени поради фрлање тврди предмети кон полицискиот кордон пред Собранието, а за кои МВР веќе информираше претходно, приведени се
Македонија

Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

А1он
Полицијата приведе пет лица оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест против францускиот предлог. „Денеска до 16.30 часот приведени се пет лица кои
Македонија

Четворица уапсени на денешните протести

А1он
Четворица граѓани се приведени на денешните протести пред Собранието, дознава А1.он. Tие се уапсени бидејќи фрлале тврди и големи предмети кон згрaдата на Собранието на
Македонија

Најмалку двајца граѓани се уапсени на протестот пред Собранието на Македонија

А1он
Најмалку две лица се приведени на денешните протести пред Собранието, дознава А1.он. Тие се уапсени бидејќи фрлале тврди и гломазни предмети кон згрaдата на Собранието
Македонија

Уапсен и третиот пиштолџија од кај Скендер Бег

А1он
Уапсено и третото лице кое извади пиштол при инцидентот кај Скендербег минатата недела за време на протестите против францускиот предлог. Станува збор за А.Р. роден
Македонија

Протестот се радикализира, се фрлаат јајца по Собранието

А1он
Додека пред Собранието „Левица“ го изведуваше перформансот „ни крвават рацете за Македонија“, група момчиња донесоа јајца пред Собранието. Додека едни оставаа отпечатоци од дланките на