Најмалку двајца граѓани се уапсени на протестот пред Собранието на Македонија

Од:

Најмалку две лица се приведени на денешните протести пред Собранието, дознава А1.он. Тие се уапсени бидејќи фрлале тврди и гломазни предмети кон згрaдата на Собранието на Македонија.

Додека траеше протестот пред Парламентот кој започна денеска на пладне, внатре во Парламентот пред пратениците се обрати и претседателката на Европскиот Парламент, Урсула Фон Дер Лајен.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Влезе во затвор пиштолџијата Кока кој пукаше на протестот кај Скендербег

Кристијан Ландов

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

Ана Ололовска

Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

Ана Ололовска

Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

Ана Ололовска