Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

Од:

Покрај петте лица што денеска беа приведени поради фрлање тврди предмети кон полицискиот кордон пред Собранието, а за кои МВР веќе информираше претходно, приведени се уште пет лица, односно вкупно 10 во текот на денешниот ден, извести Министерството за внатрешни работи.

– Покрај веќе објавените, за фрлање на тврди предмети кон објектот на Собранието, приведени се и М.М. (34) од с. Глуво, Д.П. (45) од Скопје, Н.А. (63) и С.М. (65), а О.Ч. (38) од Ресен поради обид за кражба со цел демонтирање на заштитната ограда пред зградата на Собранието, по член 236 од Кривичниот законик, соопшти МВР.

По документирање на случаите, ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Влезе во затвор пиштолџијата Кока кој пукаше на протестот кај Скендербег

Кристијан Ландов

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

Ана Ололовска

Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

Ана Ололовска

Четворица уапсени на денешните протести

Ана Ололовска