Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Од:

Донесени се уште две пресуди за протестите пред Собранието против францускиот предлог, овојпат за лица кои подготвиле молотов коктел и го фрлиле кон кордонот полицајци распоредени пред Собранието. Кривичниот суд му изрече едногодишна затворска казна на 26-годишниот скопјанец Александар Филиповиќ, обвинет дека фрлил молотов коктел кон кордонот полицајци, а условна осуда на 19-годишниот скопјанец Јане Смилевски, обвинет дека го подготвувал стакленото шише со бензин и ткаенина. Предметот заврши со едно рочиште, по признание на вина.

Филиповиќ и Смилевски беа гонети за кривично дело предизвикување општа опасност. Тие биле учесници на протестите против францускиот предлог, кога демонстрантите ја пробија заштитната ограда и влегоа во дворот на Собранието, по што фрлаа тврди предмети кон фасадата и прозорците.

„За време на одржување на јавниот собир на граѓани, обвинетите учествувале во толпа и со општо опасно дејствие предизвикале значителна опасност за животот и телото на луѓето на место каде што биле собрани голем број на луѓе. Обвинетиот Смилевски подготвил молотов коктел во стаклено шише, кое претходно од Филиповиќ било наполнето со бензин. Му ставил парче ткаенина, го подал на Филиповиќ, кој како опасно средство го фрлил према поставениот кордон од полициски службеници пред Собранието“, посочи скопското Обвинителство.

Ова е трета пресуда за нередите пред Собранието кои се случија на почетокот од јули. Во одвоени предмети, осудителни пресуди добија и Цуфи Кока кој впери пиштол во демонстрантите и пукаше во воздух кај Мавровка, како и седумте обвинети дека сториле кривично дело при учество во толпа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Влезе во затвор пиштолџијата Кока кој пукаше на протестот кај Скендербег

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

Ана Ололовска

Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

Ана Ололовска

Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

Ана Ололовска

Четворица уапсени на денешните протести

Ана Ололовска