ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Од:

Јусуф Енузи-Кока е осуден на четири месеци затвор за пукањето на плоштадот „Скендербег“, додека илјадници демонстранти маршираа кон Министерството за надворешни работи. Тој беше гонет за предизвикување општа опасност, каде е предвидена казна од една до пет години. Одмерената казна е под законскиот минимум. Тој останува во домашен притвор, се до правосилноста на пресудата.

„А1он“ се обиде да стапи во контакт со судот, но оттаму не добивме информации кои се олеснителните околности поради кои е одредена ниската казна. Казната е одмерена по само едно рочиште, а по поднесен обвинителен акт пред осум дена.

„За предизвикување општа опасност се гони 40-годишен скопјанец, кој на 6 јули, на платото пред плоштадот „Скендербег“, со општо опасно средство – пиштол марка Волтер модел Р 99 со калибар 9х19 мм, кој го поседувал со дозвола, предизвикал значителна опасност за животот или телото на луѓето. За време на движењето на групата граѓани кои учествувале на јавниот собир, обвинетиот во два наврати испукал по два куршума во воздух“, претходно информираше Обвинителството.

„А1он“ побара и став дали ќе се поднесе жалба на ваквата пресуда, на што Обвинителство рече дека ќе се поднесе откако ќе ја примат писмено пресудата.

Пукањето на плоштадот „Скендербег“ се случи за време на протестите против францускиот предлог.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Влезе во затвор пиштолџијата Кока кој пукаше на протестот кај Скендербег

Кристијан Ландов

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

Ана Ололовска

Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

Ана Ололовска

Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

Ана Ололовска

Четворица уапсени на денешните протести

Ана Ололовска