Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

Од:

Полицијата приведе пет лица оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест против францускиот предлог.

„Денеска до 16.30 часот приведени се пет лица кои денеска фрлале со тврди предмети кон објектот на Парламентот на Република Северна Македонија. Приведени се С.Н. (44) од Скопје, Д.К. (41) од Скопје, А.С. (30) од с. Бардовци, М.С. (26) од Скопје и Б.Ц. (29) од с. Долно Коњари. По документирање на случаите, ќе бидат поднесени соодветни поднесоци“, соопшти МВР попладнево.

Протестот против францускиот предлог почна напладне со скандирање „никогаш северна, само Македонија“ и „оставка“, но откако во Собранието влезе претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, група млади демонстранти почна да фрла јајца врз зградата на Собранието, а друга група момчиња оставаше отпечатоци од дланките во црвена боја на асфалтот со порака „крвавиме за Македонија“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Влезе во затвор пиштолџијата Кока кој пукаше на протестот кај Скендербег

Кристијан Ландов

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

Ана Ололовска

Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

Ана Ололовска

Четворица уапсени на денешните протести

Ана Ололовска