Протестот се радикализира, се фрлаат јајца по Собранието

Од:

Додека пред Собранието „Левица“ го изведуваше перформансот „ни крвават рацете за Македонија“, група момчиња донесоа јајца пред Собранието. Додека едни оставаа отпечатоци од дланките на асфалтот, други почнаа со јајцата да фрлаат по Собранието.

Јајца фрлаат само група момчиња, додека останатите демонстранти мирно ги следат и продолжуваат со патриотски песни и скандирања „оставка“ и „никогаш северна, само Македонија“.

Перформансот со крвавите дланки и фрлањето јајца по Собранието се поклопи со говорот на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен пред пратениците.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Влезе во затвор пиштолџијата Кока кој пукаше на протестот кај Скендербег

Кристијан Ландов

Две нови пресуди за инцидентите пред Собранието: Една година затвор за фрлањето молотов коктел кон полицијата, условна за подготовка

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Четири месеци затвор за пиштолџијата што впери пиштол во демонстрантите, па пукаше кај Скендербег

Кристијан Ландов

Приведено уште едно лице за инцидентот кај плоштадот Скендер бег, поднесена кривична пријава

Ана Ололовска

Приведени вкупно десет учесници во денешниот протест пред Собранието

Ана Ололовска

Петмина приведени оти фрлале тврди предмети кон Собранието на денешниот протест

Ана Ололовска