francuski predlog protest

Македонија

„Ни крвават рацете за Македонија“, демонстрантите оставаа црвени отпечатоци од дланки пред Собранието

Орце Костов
На асфалтот пред Собранието демонстрантите кои протестираат против францускиот предлог оставаат отпечатоци од дланките во црвена боја со порака „ни крвават рацете за Македонија“. Неколкумина
Македонија

Стево имаш деца, немој овој народ да те колне, демонстрантка му се обрати на претседателот пред Собранието

Орце Костов
Пред Собранието се протестира против францускиот предлог речиси еден час, а микрофонот оди од рака на рака кај демонстрантите. Една од нив му се обрати
Македонија

ВИДЕО: Приведен уште еден насилник што на протестите физички нападна полицајци

А1он
На 14.7.2022 полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал во содејство со Единицата за интервентна полиција, двете при СВР Скопје,
Македонија

ЕУ нема суверено право да ни наметнува ултиматум, почна протестот пред Собрание

Орце Костов
Со порака до Европската Унија дека нема суверено право да наметнува ултиматуми за прифаќање на нешто што ќе значи промена на идентитетот, почна протестот пред
Македонија

„Едно име имаме” ечи пред Собранието

А1он
„Македонците се борат за своите правдини“, „Слободата ја сакаме, не сакаме проттекторат“, „Предлог скроен со шампањ на маса само предавник може да го гласа“ се
Македонија

ВИДЕО: Протест пред Собранието против францускиот предлог

А1он
Точно на пладне започна најавениот протест против францускиот предлог пред Собранието на Република Македонија. „Масовно да излеземе и да кажеме НЕ за предлогот со кој
Македонија

Демонстрантите донесоа мисирка пред Собранието

А1он
Мисирка качена на автомобил донесоа демонстрантите на денешниот 10-ти по ред протест против францускиот предлог. Нозете на животното му беа врзани, а неговото присуство на
Македонија

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска

А1он
Протест против францускиот предлог ќе има и денеска најауваат од иницијативата „Ултиматум – Не Благодарам“. Како и вчера протестниот марш ќе се движи од Владата
Македонија

Поднесени обвиненија за инцидентите пред Собранието и на плоштдот „Скендербег“ за време на протестите

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведената претходна постапка, денеска до надлежниот суд поднесе обвинителни предлози против вкупно 12 лица, од кои 9 се обвинети за