Џафери ја извади од фиока својата интерпелација: Пратениците ќе гласаат за недоверба на собранискиот спикер

Од:

Почна 77-та пленарна седница во Собранието, на која единствена точка на дневниот ред е интерпелацијата за работата на претседателот на парламентот, Талат Џафери.

dobivaj vesti na viber

Интерпелацијата за собранискиот спикер ја поднесе ВМРО-ДПМНЕ на 30 мај, а Џафери го запази рокот во Деловникот и закажа седница.

„Многупати бев обвинуван дека интерпелациите ги држам во фиока. Затоа денес е таа на дневен ред. Поради фактот што има многу пратеници за збор, процесот ќе трае до исцрпувањето на листата на пријавени за збор, но мора да се одлучи по интерпелацијата најдоцна до полноќ. Со седницата ќе заседава потпретседателот на Собранието. Денес ми го дадоа писмото во кое се образложува интерпелацијата, а барањето е готово пред еден месец. Не знам зошто првиот потписник Антонио Милошоски се јавил последен за збор“, рече Џафери во воведното обраќање.

Во согласност со член 49 став 1 од Деловникот, претресот по интерпелацијата трае еден работен ден, до исцрпувањето на листата на пријавените пратеници за збор, а се одлучува најдоцна до полоноќ. Претседателот на Собранието, Џафери, на седницата има право да го образложи својот писмен одговор или да даде устен одговор на поставената интерпелација.

Би можело да ве интересира

Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни да ја чуваме

Џафери: Матичните комисии не создале услови за предлог – законите да се најдат на собраниска седница

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

(ВИДЕО) Џафери се налути и се закани дека ќе го распушти Собранието бидејќи немаше кворум: Ова не може да се толерира

Кристијан Ландов

Османи ги заборавил другите дијалекти на македонскиот јазик поради ограничувањата со форматот во едностраната изјава

Орце Костов

Бугарски дипломати: „Тоа што ќе има ѕвездичка над македонскиот јазик е голем гаф на Генчовска

Орце Костов