srbija kosovo

Регион

Курти: На Вучиќ му дадовме четири предлози – три од нив ги одби, за еден не одговори

А1он
Косовскиот премиер Албин Курти информира дека на денешната средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одржана во седиштето на ЕУ во Брисел, изнел четири предлози,
Регион

И да ме фатат за гуша не го признавам Косово, вели Вучиќ пред новите преговори со Приштина

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ е во Брисел пред почетокот на новата рунда преговори на високо политичко ниво меѓу Белград и Приштина, со посредство на Европската
Регион

Српската црква не го пушта Курти да го посети манастирот Дечани

А1он
Рашко-призренската епархија, како седиште на Српската православна црква (СПЦ) во Косово, денеска го одби барањето на косовскиот премиер Албин Курти, упатено до игуменот на манастирот
Регион

Красниќи: Освен таксата, Косово треба да воведе и други мерки кон Србија

А1он
Поранешниот спикер на косовското Собрание и актуелен претседател на Националниот совет на владејачката Социјалдемократска иницијатива (Нисма), Јакуп Красниќи категорично се спротивставува на барањата за укинување
Регион

Харадинај: Официјална Тирана да го почитува ставот за Косово од 17 февруари 2008

А1он
Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, гостувајќи во емисијата „Темпора“ на тиранската телевизија „Ора њуз“, побара од официјална Тирана да го задржи својот ставот за Косово како