Состанок на Воениот комитет на НАТО на 18 и 19 јануари за безбедносната состојба на Косово и за мисијата на КФОР

Од:

Воениот комитет на НАТО, највисокиот орган на Алијансата, ќе одржи состанок на 18 и 19 јануари во Брисел на кој меѓу другото, ќе се разговара за безбедносната состојба на Косово и за мисијата на КФОР, со фокус на ситуацијата на терен и безбедносното опкружување, се наведува на веб-страницата на НАТО.

На вториот ден од првата сесија оваа година, министрите за одбрана ќе се сретнат со нивните оперативни партнери на Косовските сили (КФОР) – Ерменија, Австрија, Финска, Ирска, Молдавија, Шведска, Швајцарија и Украина.

Разговорите ќе бидат фокусирани на ситуацијата нÐ ° теренот, безбедносната средина и мисијата на КФОР.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

НАТО: Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

Горан Наумовски

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Финска очекува поддршка од Турција за влез во НАТО

Ана Ололовска

Турција наскоро ќе го одбори влезот на Финска во НАТО