Селаковиќ: Албанците подготвуваат пекол на Косово, Вучиќ на средба со косовските Срби

Од:

Министерот за надворешни работи на Србија и функционер на СНС Никола Селаковиќ изјави дека Албанците подготвуваат „пекол“ за Косово и Метохија.

dobivaj vesti na viber

Тој изјави дека денеска претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе се сретне со претставниците на Србите од Косово и Метохија и утре вечер ќе и се обрати на јавноста.

Селаковиќ по седницата на Претседателството на СНС рече дека ја разгледале актуелната политичка ситуација во земјата и регионот и дека констатирале сериозна загриженост поради фактот што албанската страна на Косово и Метохија „буквално подготвува пекол во наредните денови“.

Како што рече, Вучиќ денеска ќе разговара со претставниците на Србите на Косово и Метохија, кои доаѓаат во ситуација која е крајно незгодна и кулминира од час во час.

„Утре вечер, убеден сум, претседателот Вучиќ повеќе ќе зборува за ова и дека во својот говор ќе зборува за оваа ситуација која ни се заканува со стапување на сила на мерките што ги воведе Аљбин Курти“, рече Селаковиќ.

Би можело да ве интересира

Курти: Нема место за тензии или дестабилизација, ние нема да им ги одземаме документите на луѓето кои влегуваат од Србија

Катерина Павлова-Николовска

Мишел: Фокусот на Косово треба да биде дијалогот меѓу Приштина и Белград

Лајчак: Што поскоро да се постигне компромис меѓу Белград и Приштина по прашањето за регистерските таблички

Коњуфца: Албанците во јужна Србија се најугнетениот и најдискриминиран народ во Европа

Приштина има четири услови за да дозволи одржување на српските избори на Ковосо

Лавров: Русија поддржува решавање на косовското прашање согласно Резолуцијата 1244

Катерина Павлова-Николовска