srbija kosovo

Регион

Курти: Нема место за тензии или дестабилизација, ние нема да им ги одземаме документите на луѓето кои влегуваат од Србија

А1он
Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека „нема простор за тензии и за дестабилизација“ по утрешното стапување во сила на реципроцитетот кон Србија за личните документи
Регион

Селаковиќ: Албанците подготвуваат пекол на Косово, Вучиќ на средба со косовските Срби

А1он
Министерот за надворешни работи на Србија и функционер на СНС Никола Селаковиќ изјави дека Албанците подготвуваат „пекол“ за Косово и Метохија. Тој изјави дека денеска
Регион

Мишел: Фокусот на Косово треба да биде дијалогот меѓу Приштина и Белград

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска во Приштина изјави дека фокусот на Косово треба да биде дијалогот меѓу Приштина и Белград и спроведувањето на
Регион

Лајчак: Што поскоро да се постигне компромис меѓу Белград и Приштина по прашањето за регистерските таблички

А1он
Експерти од Белград и Приштина се сретнаа во Брисел на седмиот состанок на Работната група за Регистерски таблички, објави на својот „твитер“ налог претставникот на
Регион

Коњуфца: Албанците во јужна Србија се најугнетениот и најдискриминиран народ во Европа

А1он
Претседателот на Собраниетео на Косово, Глаук Коњуфца, по средбата со единствениот пратеник Албанец во актуелното Собрание на Србија, Шаип Камбери, изјави дека Албанците од Прешевската
Регион

Приштина има четири услови за да дозволи одржување на српските избори на Ковосо

А1он
Официјална Приштина ќе дозволи гласање на косовските граѓани од српска националност за парламентарните и претседателските избори во Србија, кои ќе се одржат на 3 април,
Регион

Лавров: Русија поддржува решавање на косовското прашање согласно Резолуцијата 1244

А1он
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, кој допатува во Белград на Самитот на Неврзаните, на вечерашната средба со српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Русија
Регион

Дачиќ: Курти политички преживува поради инциденти, добро e враќањето на дијалогот

А1он
Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека премиерот на Косово, Албин Курти „има своја динамика, агенда и политички преживува на инциденти“, истакнувајќи дека
Регион

ВИДЕО: „Само српските раце ли се крвави?“ – Вучиќ се расправаше за Косово со пратеникот Камбери

А1он
Денешната седница на српскиот Парламент посветена на косовското прашање и на дијалогот Белград-Приштина во Брисел помина во знак на расправата на пратеникот од Обединети долини-СДА
Регион

Опозицијата го нападна Курти – за Харадинај настапот во Брисел е смешен, ДПК смета дека се игра по нотите на Вучиќ

А1он
Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, го оцени како неуспех учеството на косовскиот премиер Албин Курти на разговорите со српскиот претседател Александар