ВИДЕО: Во огромни колони, Србите од Косово одат да гласаат во централна Србија

Од:

Србите од Косово со автобуси и приватни автомобили патуваат за гласање на парламентарните избори во Србија.

Тие ќе гласаат на посебни избирачки места во Врање, поради одлуката на властите во Косово да не дозволат гласање на косовска територија.

– Одиме да гласаме за да ја поддржиме нашата Србија. Срамна одлука е да се забранат избори овде. Не ми е тешко да патувам во Куршумлија за да гласам за Србија – велат за српските медиуми луѓето кои ја поминуваат границата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Вучиќ објави снимка од победничката прослава

Катерина Ѓуровски

СНС прогласи победа на локалните избори во Србија, опозицијата тврди дека Ниш и Чачак се „слободни градови“

Катерина Ѓуровски

Белградските и локалните избори во Србија ќе се одржат на 2 јуни

ВИДЕО: Во Белград ќе има нови избори

Катерина Ѓуровски

Со свирежи и транспаренти конституирано српското Собрание, опозиционерите дадоа заклетва во холот

Дачиќ: Ако Србија реши да војува, на Косово нема да му помогнат ниту милион „Џавелини“

Катерина Ѓуровски