ВИДЕО: Во Белград ќе има нови избори

Од:

Претседателството на Српската напредна партија (СНС) на денешната седница донесе одлука за одржување нови избори во Белград, јави Танјуг. Тоа значи дека белграѓани повторно ќе излезат на гласање, каде повторно ќе ги бираат претставниците во Собранието на град Белград.

– Првата одлука што ја донесовме беше да одиме на новите белградски избори, да одиме на нив на најширок можен фронт или движење. Разговаравме за причините, разговаравме за легитимноста и законитоста. Поради нашата одговорност кон овој град, почувствувавме дека одговорна организација треба да ја подигне скалата на кредибилитет и дека сме подготвени да направиме чекор во овој момент на наша штета и да покажеме дека немаме страв – рече Шапиќ.

Како пример ја спомена 2008 година.

– Веднаш можам да кажам дека околу датумот на изборите, претседателот на српскиот парламент се огласува согласно законот. Кампањата ја започнуваме веќе утре – рече Шапиќ.

Тој рече и дека одлуката за нови избори во главниот град е донесена едногласно.

Би можело да ве интересира

Во Белград: Две лица се избодени со нож, жена е повредена во пожар

(ВИДЕО) 14 лица се повредени во судир на возови во тунел во Белград

Горан Наумовски

Белградското обвинителство бара притвор за еден од тепачите на генералот Чаѓеновиќ

(ВИДЕО) Потресни сцени на одбележувањето на трагедијата во „Рибникар“: Луѓето чекаат во редици да им оддадат почит на убиените деца

А1он

Една година од масакрот во Рибникар: „Ме смируваа врисоците на децата“, рекло момчето кое уби девет ученици и наставник

А1он

Почнуваат градежните работи на Националниот фудбалски стадион во Сурчин

Предраг Петровиќ