Белградските и локалните избори во Србија ќе се одржат на 2 јуни

Од:

Претседателката на Собранието на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека донела одлука да го прифати барањето на опозициските партии сите локални избори да се одржат заедно со изборите во Белград на 2 јуни. Брнабиќ на вонредна прес-конференција рече дека тоа би значело дека в сабота ќе се расправа за измените Законот за локални избори. Локалните избори ќе ги распише в недела.

„Одлучивме да го прифатиме барањето, во консултација со претседателот, на опозицијата околу СПН и коалицијата НАДА и да ги распишеме сите тие избори закажани за јули и август. За ова ќе биде потребна измена на законот за локални избори … И секако е важно да го направиме тоа што е можно поскоро, затоа моето барање до службите и до сите пратенички групи е да го завршат попладнево“, изјави таа.

Брнабиќ изјави дека за тоа ќе биде потребна измена на Законот за локални избори и дека е важно тоа да се направи што е можно поскоро, па затоа побара предлогот да биде потпишан од најголем број пратеници и законот да биде усвоен до викендот.

Таа рече дека е направен преседан за кој смета дека не е добар, но дека е убедена дека за такво нешто има двотретинско мнозинство во парламентот и дека Србија е во многу тешка ситуација и под голем притисок, јави Бета.

„Во такви околности потребна ни е што поголема внатрешна стабилност и единство, што е можно поголема политичка кохезија и да се стави крај на сите поделби, колку што можеме. На тој начин добиваме време и енергија за да ги решиме овие проблеми. Доколку ситуацијата во за која Србија смета дека е поинаква, а мојата одлука би била поинаква“, рече таа.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Белград ќе има нови избори

Катерина Ѓуровски

Со свирежи и транспаренти конституирано српското Собрание, опозиционерите дадоа заклетва во холот

(ВИДЕО) Голем протест во Белград: Црвен картон за власта и барање да се повторат изборите

Прегласување на 35 избирачки места во Србија, бојкот на коалицијата „Србија против насилството“

Захарова: Западот се обидува да ја дестабилизира Србија

ВИДЕО: Почнаа студентските блокади во Белград