Ховениер: Денешните насилни мерки треба веднаш да престанат

Од:

Амбасадорот на САД во Приштина, Џефри Ховениер, ги осуди постапките на косовските власти и повика веднаш да бидат прекинати.

„Соединетите Американски Држави ја осудуваат акцијата на косовските власти за пристап до општинските згради на северот на Косово. Денешните насилни мерки треба веднаш да се прекинат“, напиша Ховениер на Твитер.

Би можело да ве интересира

Бујар Османи понуди план за Косово: Да се повлечат специјалните сили на Косово и да се организираат општински избори

Орце Костов

САД се загрижени за ситуацијата на северот на Косово, бараат Србија да ја повлече војската

Ана Ололовска

ВИДЕО: Улица во Звечан покриена со српското знаме

Ана Ололовска

САД бара бара повлекување на полицијата од општинските згради, градоначалниците да работат на алтернативни локации

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американски војници го засилија италијанскиот контингент на КФОР во Лепосавиќ

Катерина Павлова-Николовска

НАТО распоредува дополнителни сили на Косово

Катерина Павлова-Николовска