Дачиќ: Ако Србија реши да војува, на Косово нема да му помогнат ниту милион „Џавелини“

Од:

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека е важно Српската православна црква (СПЦ) да работи на односите со Ватикан бидејќи во интерес на Србија е папата да биде на српската страна. Тој потсети дека Косово веќе некое време негува неформални врски со Ватикан.

Мислам дека е време СПЦ пред се да работи на тоа“, рече Дачиќ и потсети дека поранешниот претседател на Србија, Томислав Николиќ го поканил папата во Србија, но поканата била откажана на барање на некои владици.

„Дали ни е важно дали Ватикан ќе го признае Косово или не… Дали ќе правиме нешто или ќе продолжиме да бидеме во рововите што не се добро за нас. Во наш интерес е папата да биде на наша страна“, истакна тој.

Тој тврди дека не е важно дали Ватикан ќе го признае Косово или не, бидејќи се знае колку од светот е под влијание на Ватикан. „Патријархот, епископите, Синодот мора итно да реагираат во однос на Светата столица, како и Српската академија на науките и уметностите, со нивните колеги ширум светот, како и спортските федерации и сите други“, истакна тој.

Тој се осврна и на американската продажба на противтенковски ракети Џавелин на Косово. Тој смета дека тоа не испраќа порака до Србија, туку дека е дел од долгорочната цел да се помогне за независноста на Косово, која почна да се спроведува во 1990-тите.

Тој нагласи дека Ослободителната војска на Косово добила оружје од многу земји: Германија, САД, исламските земји. „Ние имаме подлабок проблем, овде зборуваме за стратешките интереси на таканареченото Косово да биде независно, на што се спротивставуваме. Мора да бидеме остри, цврсти, мудри и реални во меѓународни околности“, рече Дачиќ и додаде дека Србија треба да продолжи да се вооружува.

Дачиќ смета дека е крајно време Србија да одлучи дали Косово е нејзино национално прашање или не. Тој заклучи дека Србија нема намера да води војна, но ако сака – „Ни еден милион Џавелини не би му помогнале на Косово“, пренесува N1 Србија.

Би можело да ве интересира

Полицијата на Србија и РС потпишаа меморандум за соработка, Дачиќ: Тоа е помош за „браќата“

Предраг Петровиќ

Дачиќ: Едно лице е уапсено поради закана по безбедноста на претседателот Вучиќ

Дачиќ за Бујар Османи: Интересно е дека Пендаровски не бил информиран за резолуцијата за Сребреница

Дачиќ: Денеска е ден на срамот во Парламентарното собрание на Советот на Европа

Дачиќ ја оцени како „дрска“ изјавата на Османи дека Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребереница за геноцид

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Во огромни колони, Србите од Косово одат да гласаат во централна Србија

Катерина Ѓуровски