ВИДЕО: Знамето на Косово поставено на општинската зграда на Лепосавиќ

Од:

Во Лепосавиќ на општинската зграда беше поставено косовското знаме, јави дописникот на РТС.

Полицијата со оклопни автомобили ги блокира приодите до општинската зграда, а граѓаните се растерани по околните улици.

Во зградата на општината е новиот претседател со советници.

Би можело да ве интересира

Бујар Османи понуди план за Косово: Да се повлечат специјалните сили на Косово и да се организираат општински избори

Орце Костов

САД се загрижени за ситуацијата на северот на Косово, бараат Србија да ја повлече војската

Ана Ололовска

ВИДЕО: Улица во Звечан покриена со српското знаме

Ана Ололовска

САД бара бара повлекување на полицијата од општинските згради, градоначалниците да работат на алтернативни локации

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американски војници го засилија италијанскиот контингент на КФОР во Лепосавиќ

Катерина Павлова-Николовска

НАТО распоредува дополнителни сили на Косово

Катерина Павлова-Николовска