Вучиќ: Србите од Косово не сакаат да трпат терор, ќе направам се за нивниот глас да се слушне .

Од:

Претседателот на Србија Александар Вучиќ истакна дека Србите од Косово се соочуваат со секојдневни проблеми кои, како што рече, „ги наметнуваат оние кои се обидуваат да го украдат она што не е нивно и да ги изгаснат српските пожари“. Вучиќ на својот Инстаграм профил „buducnostsrbijeav“ изјави дека Србите од Косово повеќе не сакаат да го трпат тој терор.

Тој додаде дека ќе направи се за да се слушне гласот на Србите од Косово и порача дека ќе продолжи да се бори за српскиот народ и Србија.

„Најмногу ме загрижува нашиот народ на Косово и Метохија и проблемите што му ги наметнуваат речиси секојдневно, со децении, од оние кои се обидуваат да го украдат она што не е нивно и да ги изгаснат српските огништа. Србите од Косово и Метохија повеќе нема да го трпат тој ужас. Секој треба да го знае и да го слушне тоа. Затоа јасно и гласно ја кажав вистината за нивното страдање, за невозможниот живот и непостоечката слобода. Ќе направам се, што е потребно, за да се слушне гласот на Србите. И јас ќе продолжам секогаш и на секое место да се борам за нашиот народ и нашата земја. Србија ќе победи“, порача Вучиќ.

Претседателот на Србија додаде дека многу научил минатата недела на средбите со норвешките и кинеските партнери.

„Во неделата зад нас научивме многу од нашите норвешки партнери, ја зајакнавме стратешката соработка со Кина, го продолживме патот на реформите и развојот со ЕУ, заедно со нашите драги пријатели од Обединетите Арапски Емирати се радувавме на нивната Националниот ден, се гордеев со нашите млади и успешни луѓе во светот, бев, и останувам со целото мое срце со нашите фудбалери“, нагласи Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Ако Србија реши да војува, на Косово нема да му помогнат ниту милион „Џавелини“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Во огромни колони, Србите од Косово одат да гласаат во централна Србија

Катерина Ѓуровски

Европските парламентарци бараат Србија да го екстрадира Милан Радоичиќ на Косово

А1он

Српскиот претставник одби да игра против својот ривал од Косово и се повлече од турнирот

(ВИДЕО) Косовската полиција објави снимки: Нападот во Бањска бил за анексија на северот на Косово

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Вучиќ: Нашите сили никогаш не ја минале границата, ако ја поминат нема да се вратат