Лајчак: Што поскоро да се постигне компромис меѓу Белград и Приштина по прашањето за регистерските таблички

Од:

Експерти од Белград и Приштина се сретнаа во Брисел на седмиот состанок на Работната група за Регистерски таблички, објави на својот „твитер“ налог претставникот на ЕУ, Мирослав Лајчак. Тој уште укажа на потребата што е можно поскоро да се постигне компромис по прашањето.

– Како што се приближува крајниот рок, итно е потребен компромис за да се подобри слободата на движење во регионот. Одговорност на двете страни е да се договорат за решение, рече Лајчак.

Експертите на Работната група имаат рок од шест месеци да изнајдат трајно, заемно прифатливо решение за спорот со регистарските таблички.

На крајот на септември минатата година, Белград и Приштина постигнаа договор врз основа на кој почнаа да се користат налепници на регистарските таблички, со што се стави крај на кризата на административните премини меѓу централна Србија и Косово.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Демостат: Србија ќе биде членка на ЕУ до 2030 година доколку го прифати европскиот план за косовското прашање

Состанок на Воениот комитет на НАТО на 18 и 19 јануари за безбедносната состојба на Косово и за мисијата на КФОР

Лајчак очекува средба меѓу Курти и Вучиќ во наредните неколку недели

А1он

Вучиќ-Лајчак: Неопходно е да се спроведе договорот за Заедницата на српски општини

А1он

Вучиќ: Србите од Косово не сакаат да трпат терор, ќе направам се за нивниот глас да се слушне .

Катерина Павлова-Николовска

Лајчак и достави на Приштина нов предлог за решавање на кризата на Косово

А1он