Лајчак: Очекуваме Белград и Приштина целосно да ги спроведат обврските што ги презедоа

Од:

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави денеска, коментирајќи ги разговорите што ги имал заедно со претставниците на Германија, Франција, Италија и Америка, со премиерот Koсово Албин Курти во Приштина и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Белград, дека очекуваат двете страни целосно да ги спроведат обврските што ги презеле во рамките на дијалогот.

Лајчак на платформата Х изјави дека патувал со претставниците на Германија, Франција, Италија и Америка на важни и значајни разговори со Вучиќ и Курти. Тој додаде дека во разговорот било нагласено дека настаните од 24 септември во Бањска мора целосно да се истражат и истакна дека итно е потребна деескалација и нормализација.

-Очекуваме двете страни целосно да ги исполнат своите обврски од дијалогот, рече Лајчак.

Лајчак, заедно со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник на Америка за Западен Балкан, Габриел Ескобар и претставниците на Франција, Италија и Германија, првично разговарале во Приштина со Курти, а потоа во Белград со Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Мирослав Лајчак: Мојата работа продолжува, не одам никаде

Горан Наумовски

Пендаровски – Лајчак: Обезбедување целосна имплементација на реформските процеси и задржување на европскиот курс на државата

Борел и Лајчак: Да се утврдат сите факти за нападот во Бањска и сторителите да одговараат

А1он

Лајчак: Со Ескобар се надевавме на подобар резултат од мисијата во Белград и во Приштина

Катерина Ѓуровски

Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

Катерина Ѓуровски

Лајчак: Загрижен сум за она што го слушнав на северот на Косово