Лајчак: Со Ескобар се надевавме на подобар резултат од мисијата во Белград и во Приштина

Од:

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, денеска на својот Фејсбук профил објави дека се надевал на подобар резултат од минатонеделната мисија на Косово и Метохија со заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан. , Габриел Ескобар.

„Отпатувавме во регионот со цел да се справиме со тензичната ситуација на северот на Косово на која сите бевме сведоци минатата недела и да го истражиме потенцијалот за политичко решение. Во Косово се сретнавме со највисокото раководство меѓу кои претседателот (Вјоса) Османи, премиерот (Албин) Курти и првиот потпретседател на владата (Бесник) Бисљими. Дискусијата беше долга. „Ја пренесеме нашата загриженост за ситуацијата на северот и ја нагласивме потребата од итна деескалација“, рече Лајчак.

Тој потврди дека и ЕУ и САД побараа итна деескалација, предвремени избори со учество на косовските Срби и враќање на дијалогот за нормализација.

Според него, заедно со Ескобар бил воспоставен контакт со опозициските лидери на косовските Албанци, на кои им биле претставени последиците од актуелната криза и штетата што таа ја нанесува на меѓународниот углед на Косово и апелираше до нив да ја поддржат потрагата по политичко решение.

„Јас и Ескобар се сретнавме и со претставници на Српската листа и граѓанското општество, со цел да го слушнеме нивното мислење и да им објасниме зошто е важно косовските Срби да учествуваат на новите избори. Од Приштина ја продолживме нашата мисија во Белград, каде што имавме подеднакво долги, никако лесни разговори со претседателот Вучиќ“, рече Лајчак.

Според неговите зборови, на претседателот на Србија, Александар Вучиќ му било кажано дека треба да придонесе за излез од актуелната криза.

„Се занимававме со сложената ситуација на Србите во Косово. Посебно нагласивме дека, иако сите граѓани имаат право на мирни протести, насилството никогаш не е прифатливо и не може да помине неказнето“, рече Лајчак и додаде дека и покрај некои позитивни сигнали, тензиите сè уште растат.

„Сега сум назад во Брисел за да ги информирам ЕУ и земјите-членки за моите наоди и следни чекори. Продолжуваме со нашите напори да овозможиме и поддржиме одржливо политичко решение“, рече Лајчак.

Би можело да ве интересира

Влада на Косово: Посветени сме на целосна нормализација на односите со Србија и меѓусебно признавање

Лајчак: Очекуваме Белград и Приштина целосно да ги спроведат обврските што ги презедоа

Стејт департмент: Забележливо повлекување на српските сили долж административната линија

Катерина Ѓуровски

Уапсен Милан Радоичиќ

Катерина Ѓуровски

Курти: Србија работи на воени планови за анексија на Косово

(ВИДЕО) Петковиќ покажа слика од убиениот Србин: Егзекуцијата е извршена лице в лице

Катерина Ѓуровски