Вучиќ и Курти на средби со Лајчак и Ескобар

Од:

Српскиот претседател Александар Вучиќ утре во Белград ќе се сретне со специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак и специјалниот пратеник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, соопшти Претседателството на Србија.

На средбата ќе присуствуваат шефот на Делегацијата на Европската унија во Србија, Емануел Џофре и амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Кристофер Хил.

Ескобар и Лајчак вечерва во Приштина ќе се сретнат со косовскиот премиер Аљбин Курти, а за утре е планирана средба и со претседателката Вјоса Османи.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Велика Британија испраќа 200 војници да се приклучат на КФОР на Косово

Во Лепосавиќ: Петмина приведени поради наводно нелегално преминување на административната линија

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снајперитст го застрела еден од вооружените Срби на Косово

Koсовската полиција претепа тројца српски момчиња во Зубин Поток: Биле пресретнати на локален пат

(ВИДЕО) Косовскиот министер објави снимка од внатрешноста на вилата на Радоичиќ: Тој е Пабло Ескобар

Предраг Петровиќ