Лајчак: Загрижен сум за она што го слушнав на северот на Косово

Од:

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, вели дека e загрижен од она што го слушнал за време на неговата посета на северот на Косово и рече дека е неопходно да се избегне каква било можност за ескалација и целосно да се фокусира на нормализација.

Лајчак на Твитер изјави дека му е важно да го посети северот на Косово и да разговара со различни соговорници за да добие впечаток од прва рака за моменталната ситуација.

„Она што го слушнав ме загрижи. Мораме да избегнеме каква било можност за ескалација и целосно да се фокусираме на нормализацијата“, рече Лајчак.

Би можело да ве интересира

Пендаровски – Лајчак: Обезбедување целосна имплементација на реформските процеси и задржување на европскиот курс на државата

Лајчак: Очекуваме Белград и Приштина целосно да ги спроведат обврските што ги презедоа

Борел и Лајчак: Да се утврдат сите факти за нападот во Бањска и сторителите да одговараат

А1он

Лајчак: Западен Балкан треба да остане високо на европската агенда

Вучиќ на средба со претставници на ЕУ, САД, Германија, Франција и Италија

Лајчак: Вучиќ ја разбира сериозноста на ситуацијата