sahpaska

Македонија

Недела ќе биде задолжително неработен ден за 92 отсто од работниците, вели Шахпаска

А1он
„Недела – ден на неделен одмор станува реалност, обезбедивме ден за семејството, а оние што ќе работат добиваат за 50 до 100 отсто повисоки дневници
Македонија

Ново мени во градинките и едукација за здрави навики кај децата, најавува Шахпаска

А1он
Министерството за труд и социјална политика започнува соработка со Ново Нордиск, УНИЦЕФ и Институт за јавно здравје која, како што информираше министерката Јагода Шахпаска, ќе
Македонија

Шахпаска: Побаравме од Комисијата за заразни болести да дозволи зголемување на групите

А1он
Состојбата за упис на децата во градинките, како и потребата општините и директорите на градинките соодветно да го раководат процесот на прием на деца во
Македонија

Предлогот за продолжено породилно отсуство до 12 месеци ќе биде на јавна дебата во јуни

А1он
Регулирањето на породилното отсуство е дел од новиот системски закон за работни односи, кој во оптимистичка варијанта во првична драфт верзија треба да биде готов
Македонија

Шахпаска: Борбата за родова еднаквост продолжува и нема да престане​ до исполнување на целта

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на онлајн состанок со кој се означи почетокот на неколкудневните обуки кои имаат за цел
Економија

Шахпаска: Од почетните 34 , сега дојдовме до 36 дејности кои треба да работат во недела, предлогот ќе биде објавен на ЕНЕР

Маја Илиевска-Пачемска
Предлог – законот со кој недела ќе се прогласи за неработен ден за сите е во завршна фаза, а со последните преговори се дефинирало кога
Македонија

Шахпаска разговараше со синдикатот на Клинички центар околу неработната недела

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оддржа онлајн состанок со претставници на Синдикатот на Клинички центар, на кој се разговараше за законското
Македонија

Шахпаска го презентира предлог-законот за неработна недела

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска пред членовите на Економско-социјалниот совет ја презентираше последната верзија на Предлог-законот за изменување и дополнување на
Македонија

Средба на Шахпаска и Симовски за пописот и попишувањето бездомни лица

А1он
Министерката за труд и социјaлна политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски на која, како што информираат,
Македонија

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

А1он
Бројот на случаи на семејно насилство што се пријавува во земјава е околу 15 проценти од реалната бројка. Тоа се должи најчесто на економската немоќ