rublji

Економија Свет

„Во каса остана само банкнота од 100 долари“: Москва Тајмс тврди известува за недостиг на девизи во банките во Русијa

А1он
Касите на многу руски банки се соочија со недостиг на готовина во странска валута откако САД воведоа санкции на московската берза, со што беше прекинато
Економија

Рубљата на најниско ниво во однос на доларот од почетокот на војната

А1он
Руската рубља падна за време на тргувањето во петокот во Москва на најниската вредност во однос на американскиот долар од првиот месец од војната во
Економија

Бектеши: Нема да плаќаме гас во рубљи ако така одлучи Европската Комисија и покрај инсистирањето на Русија

Орце Костов
Иако Македонија во моментов го користи рускиот природен гас со што зависи волјата на „Гаспром“, министерот за економија Крешник Бектеши рече дека земјата нема да
Економија

Зајакнувањето на рубљата е проблем за Русија: Од почетокот на војната двојно се зголеми во однос на доларот

А1он
Централната банка на Русија вчера повторно ги намали каматните стапки, по трет пат од почетокот на мај, со цел да го спречи зајакнувањето на рубљата.
Свет

Германија сепак ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

А1он
Една од најголемите германски енергетски компании објави дека се подготвува да купува руски гас, плаќајќи го во руската национална валута. Иако критичарите велат дека тоа