ruski gas

Економија

Бугарија ги укинува таксите за транзит на рускиот гас кон Србија и Унгарија

Орце Костов
Владата на Бугарија ќе ги укине таксите на транзитот на рускиот гас низ таа земја кон Србија и Унгарија, соопштило за Танјуг бугарското министерство за
Економија

Ковачевски: Таксата за транспорт на руски гас низ Бугарија во износ од повеќе од 10 евра за мегават час е нелегална

А1он
Таксата за транспорт на руски гас низ Бугарија во износ од повеќе од 10 евра за мегават час е нелегална, оцени денеска премиерот Димитар Ковачевски
Економија

Бектеши: Треба да се ослободат уште 200 милиони нормални кубни мети во гасоводот за воопшто да не користиме руски гас

А1он
Од постојниот гасовод со Бугарија треба да се ослободи проток од уште околу 200 милиони нормални кубни метри природен гас за земјава да ги задоволи
Економија

Ковачевски: Ќе се покачи цената на струјата поради таксата од Бугарија за рускиот гас

Орце Костов
Бугарија од денеска ќе наплаќа за рускиот природен гас кој Газпром преку Булгаргас ќе го дистрибуира во Македонија, Србија и Унгарија, а тоа за нас
Економија

Бектеши: Ако Бугарија ни наметне такса за рускиот гас, ќе бараме оштета

Орце Костов
Македонија ќе бара оштета од Бугарија и заштита од ЕУ и од Европската енергетска заедница откако источниот сосед воведе транзитна такса за рускиот гас што
Свет

Сијарто: Ќе ги продолжиме разговорите со Москва за дополнителен гас

А1он
Унгарија ќе ги продолжи разговорите со Русија за дополнителни испораки на гас и очекува да постигне договор со Гаспром за нивно зголемување почнувајќи од следниот
Економија

Русија ги обвинува ЕУ, Полска, Украина и санкциите за намалената испорака на гас

А1он
Испораките на рускиот гас до Европската Унија (ЕУ) се значително намалени, но, тоа не е последица на дејствувањето на Русија, туку на антируските санкции и
Регион

Митрофанова: Испораките на руски гас за Бугарија може веднаш да бидат обновени доколку таа на „Газпром“ му плати во рубљи

А1он
Испораките на гас за Бугарија може да се обноват во секое време доколку бугарската страна плати за нив според шемата што им одговара на барањата