„Во каса остана само банкнота од 100 долари“: Москва Тајмс тврди известува за недостиг на девизи во банките во Русијa

Од:

Касите на многу руски банки се соочија со недостиг на готовина во странска валута откако САД воведоа санкции на московската берза, со што беше прекинато тргувањето со долари и со евра, пишува Москва Тајмс (The Moscow Times).

Дописникот на овој весник, пишуваат тие, утрово посетил филијали на неколку големи банки во Москва, но во ниту една немало долари.

„Од вчера сè исчезна“, изјавува вработена во експозитурата на банката „Авангард“. Во 10 часот наутро, според неа, во касата останала само банкнота од 100 долари, немало други долари и евра.

Во експозитурата на Алфа банка во близина било слично: во касата воопшто нема долари и евра – распродадени се, треба да нарачате, објаснил операторот. Утринава, Алфа банка била подготвена да купи долари по 87 рубли и да ги продаде на 97.

Од утрото немаше готовина, ниту долари, ниту евра, во 15 филијали на Сбербанк во различни делови на Москва. Касиерите го припишуваат отсуството на зголемената побарувачка.

„Па, ја слушнавте веста, треба да разберете“, изјавил вработен во одделот. Утрото, Сбербанк имаше можеби најниска продажна стапка на готовина – помалку од 92,9 рубли за долар (претходно стапката беше 83 рубли), па луѓето постојано доаѓаа во филијалата обидувајќи се да купат валута.

Во исто време, прес-службата на Сбера објави дека не забележува зголемена побарувачка за валута во филијалите на банката: „Побарувачката за валута во филијалите на Сбера е на ниво на стандардните дневни просеци, односно ниско. Кај нашите клиенти не гледаме зголемен интерес за девизи“.

По инвазијата на Украина, Русија доживеа сериозен недостиг на готовина. Луѓето побрзаа да ги повлечат своите заштеди во странска валута, но САД и ЕУ забранија увоз на готовински долари и евра во Русија.

Централната банка мораше да воведе ограничувања: не можеше да се подигнат повеќе од 10.000 долари од сметката (салдото во рубли), а продажбата на готовина беше забранета.

Тогаш Централната банка направи отстапка дозволувајќи им на банките да им продаваат готовина на луѓето што претходно ги купиле од други граѓани. На секои шест месеци Централната банка ги продолжува овие ограничувања, пишува рускиот медиум.

Би можело да ве интересира

Русија осуди американски новинар: 16 години затвор

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

За одбрана од Русија, на НАТО му требаат меѓу 35 и 50 бригади

Горан Наумовски

Кремљ: Ердоган не може да биде посредник во разговорите меѓу Русија и Украина

Русија и Украина разменија 53 заробеници, меѓу нив и активистот и новинар Нариман Џелал