robot

Магазин

ВИДЕО: Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

А1он
Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” првпат одлета во Вселената. Ракетата-носач Сојуз-2.1а полета од космодромот Бајконур, во Казахстан, во 6:38 часот по московско време. Пред своето полетување,
Магазин

ВИДЕО: Високотехнолошкиот руски робот бил маскиран маж

А1он
Високотехнолошки робот претставен на отворањето на Технолошката конференција во рускиот град Јарослављ, се откри дека е маскиран маж, пренесуваат западни медиуми. Имено, андроидот „Борис“ ги
Магазин

ВИДЕО: Етиопскиот премиер се сретна со хуманоидниот робот „Софија“

А1он
Новиот премиер на Етиопија, Абиј Ахмед оствари средба со хуманоидниот робот наречен „Софија“, на изложба на информациски технологии во главниот град на Етиопија, Адис Абеба.
Магазин

Германски научник: Роботите не се опасност за општеството

А1он
Роботите не се, ниту пак некогаш ќе бидат проблем за општеството, смета футуристот Матијас Хоркс, основач на германскиот аналитички центар Цукунфтшфоршунг. – Проблемот е нашиот