robot

Магазин

Маск создаде ново чудо: Овој робот ќе прави работи опасни за луѓето

А1он
Илон Маск, еден од најбогатите луѓе во светот, е најпознат по неговата компанија за електрични автомобили Тесла и компанијата за вселенски летови Space X. Тој
Магазин

Доаѓа револуција: Маск наскоро ќе претстави робот кој може да ви биде пријател

А1он
Извршниот директор на Тесла, Илон Маск, планира на 30 септември да го претстави прототипот на хуманоиден робот Оптимус. Хуманоидните роботи на Тесла првично ќе се
Свет

УНЕСКО донесе прв меѓународен документ за вештачка интелигенција

А1он
УНЕСКО денеска соопшти дека усвоиле прв меѓународен документ за етика на вештачката интелигенција (ВИ) за регулирање на револуционерните технологии кои, и покрај многуте придобивки, носат
Магазин

Робот што може да работи и како наставник

А1он
Милкица Златиќ, наставничка по информатика и компјутерски науки од српското гратче Ивањица, создаде своја автоматизирана технолошка иновација – роботот „Хелга“. Таа работела на уредот шест
Магазин

ВИДЕО: Гандаму – новиот јапонски џин од речиси 20 метри

А1он
Фабриката Гандаму во Јокохама, во близина и јужно од јапонскиот главен град Токио, го оживеа филмскиот робот Ер-икс-78 од јапонскиот цртан „Подвижниот костим Гандаму“ од
Магазин

ВИДЕО: Куче-робот ги предупредува жителите на Сингапур да внимаваат на физичкото растојание

А1он
Жителите на Сингапур на задолжителното физичко дистанцирање од денеска ги потсетува и едно куче-робот, произведен од компанијата „Бостон дајнамикс“. Тестирањето на роботот ќе трае две
Магазин

ВИДЕО: Робот со ликот на Роналдо во Италија

А1он
Кристијано Роналдо остава печат на сите клубови во кои настапувал, но очигледно направил големо влијание во Италија, каде што му изградија челичен „робот“ со неговиот