Кинеска телевизија „вработи“ робот

Од:

На локална телевизија во провинцијата, Гуанџи Зуанг во Кина, од почетокот на јуни како водител ќе започне да работи робот.

Роботот тежи 29 килограми, а е висок 1,21 метар.

Машината е нарешена Цао Нинг Сиаобај. Тој може да танцува, а неговата батерија работи и до 12 часа.

Властите од Кина сметаат дека индустријата за вештачката интелигенција е новата движечка сила на светот.

Би можело да ве интересира

Владата ѝ наложи на АЕК да бара чаре за македонски и албански коментар на Спортклуб и Арена Спорт

Жарко Настоски

Русите прават робот што ќе тестира за Ковид-19

Жарко Настоски

ВИДЕО: Гандаму – новиот јапонски џин од речиси 20 метри

Ана Ололовска

Кучето робот на Бостон динамикс чини 74.500 долари

А1он

ВИДЕО: Куче-робот ги предупредува жителите на Сингапур да внимаваат на физичкото растојание

А1он

Операторите од понеделник на полноќ нема да реемитуваат ТВ канали

А1он