oon

Македонија

(ВИДЕО) Додевски: ООН препозна дека Македонија прави позитивни промени за остварување на правата на лицата со попреченост

А1он
Претседателот на Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост во Владата на Република Македонија, Спасе Додевски, информираше
Регион

Иницијатива на ЕУ и ОН за ставање крај на насилството врз жените на Западен Балкан и Турција

А1он
Европската унија и Ентитетот на Обединетите нации за родова рамноправност и зајакнување на жените (ООН Жени), денеска во Брисел ја покренаа тригодишната регионална иницијатива за
Свет

ОН: Потребна е итна хуманитарна помош за еден милион деца во Источна Украина

А1он
Еден милион деца од источниот дел на Украина имаат потреба од итна хуманитарна помош, предупредува УНИЦЕФ, додавајќи дека за една година нивниот број двојно се
Македонија

ЛДП: Дали скандалот „шише со пари“ е номиниран заедно со Керим за Генерален секретар на ОН

А1он
„Владата во заминување на Никола Груевски и во изброените денови се обидува да и наштети на државата, на и на онака кревката меѓународна репутација, номинирајќи
Македонија

Владата го номинира Срѓан Керим за генерален секретар на ООН

А1он
Владата на Република Македонија одлучи да го номинира д-р Срѓан Керим, поранешен министер за надворешни работи на Република Македонија и 62-ри Претседател на Генералното собрание
Македонија

На Македонија и е одземено правото на глас во Генералното собрание на ООН

А1он
На Македонија и е одземен гласот во Генералното Собрание на ООН поради неплаќање на придонесот кој е во согласност со член 19 од повелбата на
Македонија

НСДП: Дали за ВМРО-ДПМНЕ е идеолошки неприфатливо да се осуди славењето на нацизмот

А1он
„НСДП изразува загриженост и го осудува „воздржаниот глас“ на Македонија во ООН при гласањето за Резулоцијата против величењето на нацизмот, неонацизмот и ксенофобијата, што претставува