omikron

Свет

Жена од Шпанија двапати имала ковид за 20 дена, се заразила со две различни варијанти

А1он
31-годишна здравствена работничка од Шпанија двапати за 20 дена се заразила со Ковид-19 што е најмалото познато растојание во светот меѓу две инфекции, тврдат научниците.
Свет

ФДА: Сегашните вакцини не штитат најдобро од омикрон

А1он
Американската Управа за храна и лекови (ФДА) денеска соопшти дека моментално достапните вакцини против Ковид-19 не штитат најдобро од сојот омикрон на коронавирусот. Во соопштението
Регион

Подваријантата на Омикрон БА2 потврдена во Албанија

А1он
Во Албанија и официјално е потврдено присуството на подваријантата на Омикрон БА2, откако воИнститутот за јавно здравје пристигнал официјален допис од референтната лабораторија во Берлин,
Македонија

(ВИДЕО) Петличковски: Во државата од пред неколку недели доминира стелт омикронот

А1он
„Во моментов во државата доминира стелт омикронот-БА2, дојден е пред неколку недели, а делта-сојот воопшто го нема“, вели претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар
Свет

СЗО: Омикрон сè уште е закана во Источна Европа, не е време за укинување на мерките

А1он
Нов бран на инфекции предизвикани од омикрон сојот на корона вирусот се сели во Источна Европа, предупреди денеска Светската здравствена организација, повикувајќи ги властите да
Свет

Во Британија откриен делтакрон, комбинација од соевите омикрон и делта

А1он
Британските здравствени власти истражуваат нова варијанта на коронавирусот што би требало да има комбинирани карактеристики на варијантите омикрон и делта, објавија британските медиуми. Агенцијата за
Регион

Во Црна Гора потврдена „стелт“ варијантата омикрон

А1он
Црногорските епидемиолози ги потврдија првите четири случаи на невидливата или стелт варијантата на сојот омикрон информираат медиумите во земјата. Сепак епидемиолозите смируваат дека нема простор
Свет

Исповед на докторката која го откри сојот омикрон: Не смеев да кажам дека има благи симптоми

А1он
Лекарката која го откри новиот сој на коронавирусот за германски медиум откри со какви притисоци се соочувала поради откривање на вистината за сојот омикрон. Анѓелика